Η Πανάκεια στο σχολείο μας

Η μη κερδοσκοπική εταιρεία με επωνυμία Εταιρεία Ανάπτυξης Κοινοτικών Υπηρεσιών Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Ενηλίκων «Πανάκεια» είναι Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου και εδρεύει στη Ρόδο, με κύριο στόχο την προαγωγή της ψυχικής υγείας και την εξυπηρέτηση ευπαθών κοινωνικών ομάδων στο Νομό Δωδεκανήσου. Η Πανάκεια επισκέφθηκε το σχολείο μας και μίλησαν στα παιδιά της Β, Γ και Ε τάξης για τα συναισθήματα και το άγχος. Η ψυχολόγος κ. Κωνσταντίνα Σιάγκα παρουσίασε το πρόγραμμα ” Όλα τα συναισθήματα είναι OK ” ένα πρόγραμμα αναγνώρισης και διαχείρισης συναισθημάτων. Η κ Σιάγκα πρωτίστως εξήγησε στα παιδιά τι είναι ο ψυχολόγος και ποιος είναι ο ρόλος του και στη συνέχεια παρουσίασε πάντα με τη συμμετοχή των παιδιών τα συναισθήματα, τα οποία διαχώρισε σε θετικά και αρνητικά, πρωτογενή και δευτερογενή. Εξήγησε στους μαθητές ότι όλα τα συναισθήματα είναι φυσιολογικά αν είναι ήπια και αναφέρθηκε στις επιπτώσεις που έχουν στο σώμα μας και στη συμπεριφορά μας τα έντονα και θαμμένα συναισθήματα. Μίλησε για τις παγίδες της σκέψης μας και μέσα από καθημερινά περιστατικά της ζωής τους, τους έκανε να τις αντιληφθούν. Τέλος πρότεινε στα παιδιά πρακτικές και συνήθειες που πρέπει να εφαρμόζουν προκειμένου να διαχειρίζονται με το σωστότερο τρόπο τα συναισθήματα τους. Ευχαριστούμε πολύ το επιστημονικό προσωπικό της “Πανάκειας” για την εξαιρετική υλοποίηση του προγράμματος.