Το κυνοκομείο Ρόδου επισκέφθηκε το σχολείο μας.

Σήμερα επισκέφθηκαν το σχολείο μας η κ. Λουλουδίτσα Λάρου εθελόντρια του κυνοκομείου Ρόδου καθώς και ο διαχειριστής του χώρου κ Κρητικός Γιώργος. Οι μαθητές μας συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων και εκεί η κ. Λάρου εξήγησε στα παιδιά τους στόχους του κυνοκομείου. Μίλησε για τα εκατοντάδες αδέσποτα που φιλοξενούνται στο χώρο καθώς και για το φαγητό, τη φροντίδα και την αγάπη που τους προσφέρεται από τους εθελοντές. Ανέφερε στα παιδιά την αναγκαιότητα εμβολιασμού, στείρωσης και μερικές φορές ευθανασίας των ζώων και τους ενημέρωσε για τον τρόπο υιοθεσίας τους από οικογένειες. Επίσης εξήγησε στα παιδιά τι πρέπει να κάνουν στην περίπτωση που πέσει στην αντίληψη τους κακοποίηση ζώου και παρουσίασε ταινίες μικρού μήκους με θέμα τα ζώα. Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή και ενδιαφέρον τη παρουσίαση δείχνοντας την ευαισθητοποίηση και ενσυναίσθηση τους απέναντι σε ότι αφορά την ευζωία των αδέσποτων και δεσποζόμενων ζώων. Φεύγοντας οι υπεύθυνοι του προγράμματος πήραν μαζί τους και τέσσερις κούτες τρόφιμα, σκεπάσματα και παιχνίδια που είχαν συγκεντρώσει οι μαθητές.